WORLD CHAMPIONSHIP 2018 ITALY-BULGARIA IZ MOG UGLA DR.NEDZAD OSMANKAC

Svetsko prvenstvo ce ostati upamceno po neverovatnoj konkurenciji I kada pogledamo na tabelu po plasmanu ukupno sve ucesnike mozemo reci da do 15 mesta I ekipe Argentine, mogu slobodno da primetim da tu svaka ekipa moze svakog da dobije , za razliku od zenskog turnira u Japanu gde ima 6 favorita koji ce izmedju sebe resavati osvajace medalja. Nemogu da se otmem utisku da su ekipe Poljske I Brazila I donekle Italije imali nesto bolje uslove za radi I boravak I srecu u zrebu. Prvi krug prvenstva su mogli na miru da se spremaju za nastavak dok smo mi I amerikanci bili u istoj grupi koja je bila zestoka sa Rusima , Australijancima Kamernom I Tunisiom. Na prvi pogled mozda deluju kao ekipe nepoznate laicima ali odbojkaskim strucnjacima je to odma bila grupa “smrti” jer da upoznam auditorijum…skoro svi igraci Australije igraju u dobrim Evropskim klubovima ( NEmacka,POljska ) , igraci Kameruna igraju uglavnom u Francuskoj gde je liga izuzetno kvalitetna I tehnicki zahtevna kao I igraci Tunisa jer im je Francuska govorno podrucje…

Odbojkaška reprezentacija Srbije

I – krug
Prva utakmica sa Amerikancima je bio pravi ljuti boj gde smo I mi I oni odigrali za prvo kolo sjajno I gde se videlo da su I oni I mi sjajno spremni vec na samom pocetku I gde je utakmica otisla u peti set gde smo I mi I oni mogli da pobedima ali su oni bili malo skoncentrisaniji I uspeli da pobede I krenuo je pakleni prvi krug.
Druga utakmica sa Kamerunom je ocekivano krenula tesko I neizvesno ali smo izdrzali sve nalete I posle dobijenog prvog seta na razliku ostala 2 resili relativnom mirno I ocekivano upisali prvu pobedu protiv vrlo neugodnog rivala koji je u proslosti znao da nam zada odredjenu glavobolju…uvek su najteze utakmice koje su unapred vec dobijene.
Treca utakmica sa Tunisom posle prvog slobodnog dana je isto ocekivano pocela tesko , cak I izgubljen prvi set nas nije poremetio nego je pokazao jednu cvrstinu u nasoj ekippi I resenost za pobedom gde smo u nastavnku zaigralil na visem nivou I resili u svoju korist I drugi mec na prvenstvu.
Cetvrta utakmica sa izuzetno neugodnom Australijom sa kojom smo u ligi nacija igrali 5 setova u Bugarskoj koja ima igrace u svim jacim evropskim ligama bio je pravi test za ono sto nas dalje ocekuje. Poceli smo dobro poveli ali je mali pad u drugom setu kostao izjednacenja ali smo 3 i 4 set reslili izuzetno ubedljivo I skoncentrisano da smo I 3 pobedu ostvarili u nasoj grupi I mogi da se fokusiramo na poslednji mec protiv glavnog kandidata za osvajanje Svetskog prvenstva Rusije.
Peta utakmica koju smo odigrali posle dana pause I Amerikanci su dobili Rusiju 3-1 tako da je I nam I Rusima bila neophodna pobeda za nastavak takmicenja I borbu za final-six . Poceli smo sjajno I u jednoj odlicnoj igri poveli 1-0, da bi na razliku izgubili drugi set a treci ubedljivo dobili da bi u 4 doslo do pada u igri I izgubili taj set I usli u peti set koji je za anale I koji je bio prakticno vec izgubljem na 11-8 ali nasi momci su pre svega psihicki pokazali da su borci I uz fenomenalne servise Lisinca , cudesne odbrane Jovovica I lucidnosti u napadu Atanasijevica dolazimod do cudesnog preokreta I pobede 3-2 koja nam je otvarala vrata za prolazaku do same zavrsnice ali I realne sanse za dobar rezultat u drugom krugu.

Tako da posle paklenog prvog kruga smo samo od Amerikanaca izgubili I sa jednom fenomenalnom pobedom nad mocnom Rusijom otisli sa ucinkom 4-1 sto je davalo dobre sanse da u drugom krugu izborimo final-six . Apostrofiram dalje I putovanje za Varnu kao interesantan detalj jer u 2 slobodna dana prvi dan imas putovanje ujutro iz Barija za Rim pa za Sofiju pa za Varnu…sve u svemu 13 sati …..sto je dosta za momke koji treba da se regenerisu I pripreme za dalje takmicenje, sve ovo napominjem zbog uticaja na trenazni proces jer svi ti sporedni utaciju su remetilacki faktor koji utice na performance ali I iscrpljuje organizam I zalihe energije koje utice na dekoncentraciju I na kraju se sve to manifestuje na teren.

Nedžad Osmankać

II – krug
Sesta utakmica odbojkaski klasik. Borba u kojoj pobednik dobija sve a porazeni ce tesko ici dalje sa Francuskom sa kojom u zadnjih osam godina na oficijalnim takmicenjima nismo uspevali da ih pobedimo.
Krenuli smo malo u grcu I odma se videlo da vaznost utakmice lebdi u vazduhu…izgubili smo prvi set I u drugom smo disali stalno za vrat I nikako da preokrenemo rezultat u nasu korist ali onada kao ptica Feniks kada je bilo najpotrebnije smo odigrali kako je trebalo na 24-22 smo uzeli promenu pa je Tibo Rosar Pajp bez bloka poslao u aut I sa jos 2 odbrane preokrenuli 2 set I dobili 26-24 I vratili se u ravnopravnu igru I borbu za pobedu .Treci smo dobili kao u transu a u cetvrtom se veliki rival vratio I dobio ubedljivo I borba “ prsa u prsa “ iz svih oruzja u petom setu je zavrsena 18-16 sa fenomenalnim asom Kovacevica I srusena je Francuska posle puno godina a mi smo otskrinuli vrata ulaska u final six.

Sedma utakmica sa jako neugodnom Argentinm sa kojom se stalno mucimo I koja ima fenomenalne igrace koji su nosioci igre usvim klubovima gde igraju predvodjeni legendarnim Huliom Velaskom. Odigrali smo jedni cvrstu borbenu jako skoncentrisanu utakmicu jer nam je pobeda donosila plasman na final-six I ulazak u borbu za final-four. DObili smo 3-0 I odigrali vrlo skoncentrisano celu utakmicu koja je bila uvek na ivici za tu jednu loptu.

Osma utakmica sa Poljacima kojima je bilo biti il nebiti jer posle poraza od Francuske bila im je neophodna pobeda a mi smo posle pobede nad Argentinom vec prosli dalje, odigrali smo jednu cudnu utakmicu bez previse naboja gde nam je svima vec bilo u podsvesti da smo prosli a Poljaci su najvili svojom vise nego odlicnom igrom da bez obzira sto nisu bili u najuzoj grupi za osvajnje medalja da imaju fenomenalnu igru I da sa ovom pobedom ulaze kao ekipa koja igra vrhunsku odbojku.

Odlazak u Torino je poceo cudnim putovanjem autobusom iz Varne do Burgasa skoro 3 sata …pa avionom do Sofije pa do MIlana I na kraju opet autobusom do Torina …gde smo putovili preko 14 sati …Poljaci su isli iz Varne a nas je organizator poslao na autobus….u svakom slucaju dosli smo do final-six-a jednog teskog takmicenja I maksimalno motivisani I skoncentrisani za borbu za ulazak u final-four I borbe za medalje.

III – krug
Deveta utakmica kojoj smo svi jedva cekali da pocne..prizeljkivali slican ishod kao u Poljskoj kada smo na na stadionu igrali pred skoro 70000 ljudi I dobili Poljake ..nesto slicno je bilo I u Torinu..12000 Italijana ispred nas jedna dobra reprezentacija a nas odgovor je bio surov …igrali smo u dahu ko jedan cela ekipa strucni stab..mislim da niko nikad nije Italiju tako demolirao pred njihovim navijacma jedna fantasticna pobeda 3-0 koja je pokazala I overila nam karte za final-four I ulazak u borbe za medalje.
Deseta utakmica u koju smo usli reseni da se revansiramo Poljacima za poraz u Varni I gde nam je bio potreban samo jedan set da budemo prvi u grupi ali zbog izuzetnog emotivnog praznjenja protiv Italijana nismo bili kao na toj utakmici ali nismo imali ni srece jer I 1 I 2 set su zavrseni istim rezultatom 28-26 I nismo uspeli u nasoj nameir ali su tu Poljaci pokazali svoju izuzetnu stabilnost I pokazali svoj veliki kvalitet.

IV – krug
Jedanaesta utakmica polufinale sa Brazilom, starim duznikom koji je odigrao najbolju utakmicu na prvenstvu.Maksimalno fokusirani bez skoro ijedne greske . Bruno Rezende koji nije odigrao ceo turnir na svom nivo gde ga je drugi dizac Wiliam cesto menjao ali je ovu utakmicu odigrao za udzbenike . Borili smo se do zadnje kapi krvi tu smo ali nikako nismo uspevali da pokazemo nasu igru iz utamica sa Rusijom ili Francuskom ili Italijom stalno smo tu negde ali nismo uspeli da ih savladamo I ostaje jedna velika zal za neulaskom u finale.
Dvanaesta utakmica sa starim znancima Amerikancima…sa njim smo poceli turnir sa njima I zavrsavamo svetko prvenstvo. Usli smo maksimalni fajterski u utakmicu dobili prvi set , drugi izgubili , a treci je za anale vidjena je divovska borba gde je svaki poen bio za sladokusce igralo se na razliku I svako je imao sanse ali sreca je ovog puta bila na njihovoj strani I dobijaju ovaj set 32-30 I cetvrti rutinski privode kraju gde nismo uspeli da pariramo I bronza je otisla za USA.
Secacemo se svih neprespavanih noci provedenih u Sali za sastanke I noci bez sna , ogromne kolicine energije kod svih clanova ekspedicije . Igraci koji su ostavili srce I dusu na terenu I clanovi strucnog staba koji su se trudili da im pomognu koliko je god moguce svako u svom domenu posla.
Ostace upamceno da smo za 19 dana odigrali 12 paklenih utakmica da smo svi dali 300 posto sebe I da je Srbija i dalje u samom svetskom vrhu I da je to ne samo pokazala u ligi nacija gde smo u novom formatu stigli do zavrsnog turnira nego I na svetskom prvenstvu smo dosli do same zavrsnice sto govori o nasoj snazi I potencijalu I da je Srbija velesila u Muskoj odbojci a nesumnjam I da ce nase dame takodje potvrditi da je ista situacija I u zenskoj odbojci.

P.S. Sefe izvukao si svaki atom snage iz momaka I nas strucnog staba I mi smo svi ponosni sto smo deo tvog strucno staba. HVALA ZA SVE