BPŠ SUPERLIGA SRBIJE – 11. KOLO

(NE)ZANIMLJIVI DERBI MEČEVI

Iz novinarskog ugla - Siniša Stojmenovìć

Kolo koje su obeležila dva derbija, po jedan u obe konkurencije, koji su dobrano uticali na raspored na tabeli, iako ime još dosta da se igra. Bilo je rezultata koji se mogu nazvati i iznenađenjima, ali su kladioničarskim žargonom rečeno, „troznaci“ bili mogući u susretu na Banjici i na SPENS – u. I oba su pripala gostujućim timovima.

Posle drugog uzastopnog poraza, ovog puta od Železničara, crveno – bele dame su promenile mesto sa pomenutim rivalom. Meč je trajao četiri seta, baš kao i onaj u Novom Sadu gde je definitivno potvrđeno da Crvena zvezda nikako ne „leži“ Vojvodini.

ODBOJKAŠI

Navijači Vojvodine nekako taman pomisle kako se njihovi ljubimci nalaze na izlazu kada je kriza rezultata u pitanju, a onda se desi da ih neko, ovog puta (opet) Crvena zvezda vrati u stvarnost. Posle ispadanja iz Kupa Srbije, u polufinalu, „lale“ su izgubile i drugu poziciju na tabeli, a Zvezda je toliko odmakla da treba da se desi čudo kako bi je neko skinuo sa lideske pozicije (detaljnije). Time je beogradski tim pokazao da je, možda još šokantniju eliminaciju iz Kupa, mnogo lakše podneo. Nije tajna da Igor Žakić najviše poverenja u napadu ima u tandem Meljanac – Ristić, da se znalo da će oni i ovog puta biti udarna igla svog tima. Međutim, oni na koje je Slobodan Boškan najviše računao da mogu da ih zaustave, Simić i Nemanja Čubrilo, nisu za četiri seta izblokirali ni jedan jedini put. A to oružje je obilato koristila gostujuća ekipa (čak 15 blokova), što je uz bolji procenat napada, i te kako „precrtalo“ veliki broj grešaka u istom elementu. Da su Beograđani manje grešili, verovatno bi tri boda osvojili na još ubedljiviji način.

Crvena zvezda

Blok Vojvodine bio je inferioran u duelu sa Crvenom zvezdom

Sve to je iz prikrajka posmatrao Partizan, čekao svoju priliku da se domogne druge pozicije, ali izgleda da su u Gornjem Milanovcu olako shvatili da ih opuštenost može skupo stajati. I moglo je vrlo lako da im se dogodi, jer su posle tri seta bili u zaostatku. Takovo igra odlično, doduše protiv favorita, pa za dobru igru često budu nagrađivani samo sa bodom (detaljnije). Crno – beli su se na vreme „sabrali“, izjednačili, ali i imali velikih poteškoća da u taj breku reše pitanje pobednika. Rizičan servis je i ovog puta išao na ruku protivniku, jer su grešili mnogo, ali je broj grešaka u napadu tima Bojana Janića opet bio tek malo više od jedne po setu. Tu treba tražiti razloge njihovog trijumfa. A Milanovčani, bod po bod i polako idu ka sigurnoj zoni. Dolazak Vladimira Šarenca se opet pokazao kao sjajan potez.

Iznenađenje je, bar gledajući trenutnu formu, pobeda Spartaka u Ljigu nad Mladim radnikom. Požarevljani su se verovatno malo (više) „uljuljkali“ posle velikog uspeha i plasmana u finale Kupa, da su jednostavno doživeli poraz koji sigurno da nisu planirali (detaljnije). Ili je bolje rečeno da domaći odigrali sjajno. Po svoj prilici je Nenad Kovačević iz poraza u drugom kolu izvukao sve moguće i nemoguće pravce napada i ostale pojedinosti kada je Mladi radnik u pitanju. To se pre svega odnosi na to da su najubojihijeg, Mladena Bojovića, sveli na „pristojan“ broj poena (uz samo trećinu uspešnosti), a da su završnicu svakog seta odigrali skoro bez greške. Bio je to duel sa mnogo blokova (14+13), ali i sa dosta servis grešaka (19+17). Očigledno da je Dragan Bonić probao da podstakne svoje igrače, ali da je u tome uspeo samo u trećem periodu.

Mali derbi kola je trebalo da bude u Kraljevu, ali zahvaljujući nadahnutoj igri domaćina, sve je trajalo kraće od onog što su Subotičani očekivali (detaljnije). Doduše dva seta su bila na razliku, ali su oba pripala ekipi Milana Simojlovića. I jedni i drugi su primali servis odlično (iznad 60 odsto), Spartak je bolje servirao, ali je i pravio veći broj grešaka u napadu. To tim Ivice Jevtića mora da popravi kako bi i dalje ostao u igri za vrlo visok plasman.

Pošto je Željko Bulatović povratak na srpsku mušku odbojkašku scenu obeležio pobedom u gostima, bio je red da za to bude nagrađen aplauzima pre meča sa Nišlijama. Sa ne baš uobičajenim ulogama na terenu (Kovač kao libero), Radnički nije imao problem da savlada „fenjeraša“. Tačno je da su se gosti trudili da ostave što bolji utisak, ali se i domaćin trudio da meč traje što kraće (detaljnije). Ko je bio uspešniji vidi se i iz rezultata, ali i statističkih podataka (možda je vredno zabeležiti čak 11 poena iz servisa i samo dve greške na prijemu prottivničkog servisa). Ukoliko žele da u Nišu i dalje gostuju najbolji timovi, igrači, stručni štab i uprava, moraju da se pogledaju u oči i popričaju na tu temu.

TABELA

Tabela

ODBOJKAŠICE

Izgleda da se odbojkašicama Crvene zvezde malo zavrtelo u glavi od pogleda sa vrha tabele. Posle neplaniranog poraza u večitom derbiju, usledio je još jedan, od Železničara (detaljnije). Doduše, vrlo bitna stavka vezana za to je činjenica da Aleksandar Vladisavljev nije mogao da računa na najzvučnija pojačanja ovog prelaznog roka, na tandem nekadašnjih reprezentativki Bojana Živković (Drča) – Ana Lazarević (Živojinović). A shodno dosadašnjem učinku, njih dve su skoro pa pola tima. Sa druge strane, kada je tim iz Lajkovca u pitanju, niko nije nedostajao, ali shodno (eskimskim) uslovima u dvorani na Banjici (na čemu je zamerio trener Branko Kovačević), tim koji je počeo, ostao je skoro sve vreme na na terenu. I postavio je čak 19 blokova, čime je neretko rešavao bitne situacije. Primači servisa kod oba tima, nisu imali svoj dan (domačinu je palo 12, gostu 11 asova), ali ni u napadu se nisu proslavili, naročito crveno – bele. Sa izuzetno niskih 29 odsto realizacije, teško da bi pobedile i znatno slabijeg protivnika nego što je to onaj koji im je „preoteo“ drugu poziciju na tabeli.

A lidersku poziciju samouvereno je odbranila ekipa Jedinstva. Za mnoge je to trebalo da bude njihov ispit trenutnih mogućnosti, jer je Partizan nekoliko dana ranije najavio izlazak iz krize pobedom nad Crvenom zvezdom. Ali, tim Jova Cakovića, sa samo deset devojaka, vrlo brzo je pokazao ko je ko (detaljnije). Istina je da su posle dobijenog prvog seta malo popustile, ali par saveta svog trenera su devojke shvatile na pravi način i onda crno – belima nije bilo spasa. Tradicionalno dosta blokova (15), iznenađujuće slabiji prijem servisa i odnos napravljenih i padnutih asova koji je bio istovetan (kod oba tima), ali znatno preciznijim napadom, bio je učinak kojim je tim iz Satare Pazove zabeležio deseti trijumf ove sezone. Upravo na preciznosti će Darko Zakoč sa svojim timom morati najviše da poradi, ali jednostavno nemaju razloga za veliko nezadovoljstvo, jer su ipak izgubili od lidera.

Spartak je u ovom kolu bio zadužen za iznenađenje. Ustvari, „golubice“ su samo vratile milo za drago Inđiji za poraz u prvom delu šampionata kada su vodile 2:0 u setovima, a na kraju pretrpele poraz. Sada se desila slična situacija, opet su povele gošće, ovog puta Inđija, ali je Predrag Zucović znao kako da okrene igru u korist svog tima (detaljnije). Pojačale su servis, počele da stvaraju dosta problema protivnicama, a dobrim prijemom servisa su omogućile sebi raznovrsniji napad. Čak 17 grešaka u napadačkim akcijama brzo će se zaboraviti, ako se zna da su ovom pobedom još bliže opstanku u društvu najboljih. Apsolutnu dominaciju su imale u četvrtom setu posle čega su proslavile zasluženu pobedu.

Klek je imao još jednu priliku da se uigrava za utakmice u kojima možda mogu da stignu do prve ovosezonske pobede. Duel sa TENT – om je izgubljen pre njegovog početka, jer objektvno je kvalitet bio na gostujućoj strani. One su samo to dokazale, tako što su dominirale u svim elementima i što ni jednog momenta nisu odustajale u nameri da se što pre vrate kući (detaljnije).

Isti slučaj bio je na Ubu. Aktuelni prvak je protiv Srema imao lakši trening, a duel dve dame pored klupa, pripao je Marijani Boričić. Uprkos velikom broju utakmica, ona nije mnogo menjala svoj tim na terenu, verovatno uigravajući ga još bolje za predstojeći revanš u Kupu (detaljnije). Ali koji god da je tim izveo domaćin, gost je imao malo šansi da parira. Možda je Mirjana Musulin mogla sa svojim devojkama do recimo jednog seta, ali u nekim drugim uslovima. Sa samo deset igračica, sa mnogo grešaka, sa slabim napadom – ne sigurno.